Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

 

 

 

 

 

  Pendodonti Nedir?
  Pendodonti ya da Pediatrik Dişhekimiği (çocuk dişhekimliği), daimi dişlenme tamamlanıncaya kadar çocuklarda süt ve genç   daimi dişlerinhastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Süt ve genç daimi dişlerin tedavileri ; koruyucu uygulamalardan,   dolgu ve kanal tedavilerine dişlerde meydana gelen travmalardan erken süt dişi kaybına bağlı olarak ileride ortaya çıkabilecek   ortodontik sorunların engellenmesi için yapılacak yer tutucu apareylere kadar uzanan geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.
  Pedodontistler(çocuk dişhekimleri) çocukalrın ilk karşılaştıkları diş hekimleridir. Bebeklikten genç erişkinliğe kadar geçen süre   içerisinde tüm ağız-diş sağlığı sorunları ve koruyucu tedavileri pedodontisler tarafından yapılmaktatdır.
  Süt Dişleri ve Bakımı:
  Bebekliğin ilk 6 ayında süt dişleri sürmeye başlar ve 2,5-3 yaşına kadar toplam 20 adet süt dişi ağızda tamamlanır. İlk süt   dişlerinin ağızda görünmesinden itibaren diş bakımı başlamalıdır. Başlangıçta öğünlerden sonra temiz bir gazlı bez ile dişlerin   temizlenmesi yeterlidir.
  Bebeğin süt ve mamayla beslendiği dönemde ağızda süt ya da mama artığı kalmaması erken çocukluk çağı çürüklerini önemli   ölçüde engelleyecektir. Ağızda süren diş sayısı arttıkça yumuşak uçlu ve bebeklere özel diş frıçalarının kullanımına geçilebilir.   Çocuğa düzenli fırçalama alışkanlığının kazandırılması mümkün oldğunca erken başlanmalıdır. Okul öncesi çağa kadar   fırçalamanın ebeveyn tarafından yapılması ideal olandır. Ancak çocuğunda bu konuda kendine güveninin kazandırılması için   asıl fırçalamadan sonra çocuğun kendisininde dişlerini fırçalaması teşvik edilmelidir.